Destek

HASP Sürücü ve Araçları

Sık Sorulan Sorular

"Farklı Kurulum" uyarısı alıyorum, ne yapmalıyım?

Kullandığınız bilgisayardaki Akdata Yazılımının sürümü firmanızda kullanılan sürümden eski olduğu için, sistem giriş yapmanızı engelleyerek uyarı verir ve yeni sürümü kurmanızı ister. Firmanızın Akdata sorumlusu ile irtibata geçiniz, kendisinden bilgisayarınızdaki Akdatayı son sürüme güncellemesini talep ediniz, veya kullanıcı kurulumu nasıl yapılır başlıklı konuyu inceleyiniz.

"Sunucuya Erişiminiz Yok" uyarısı alıyorum, ne yapmalıyım?

Ağ bağlantılarınız kontrol ediniz, Ağ komşularından Akdata Hasp Lisans Sunucusunun yüklü olduğu sunucu bilgisayarına erişmeye çalışmalısınız. Eğer bağlantı sağlamayı başarır fakat uyarıyı almaya devam ederseniz, bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı uygulamalarında 475 TCP/UDP portlarına, ayrıca Akdata01.exe uygulamasına yerel ağ sistemine erişim izni vermeniz gerekecektir. Lütfen güvenlik duvarı ayarlarını yapabilecek sistem yöneticisi bilgi işlemciniz ile görüşünüz.

"Bağlantı Hatası" uyarısı alıyorum, ne yapmalıyım?

Sunucu bilgisayarda Akdata Başlat sisteminin açık olduğundan emin olunuz. Bağlantı hatası vermeyen kullanıcının veri kaynakları ODBC ayarları ile kullanmakta olduğunuz uyarı veren bilgisayardakini karşılaştırınız. Özellikler Odbc ayarlarında Server Name ve Options kısımlarına dikkat ediniz. Bilgisayarınızda birden fazla ağ bağdaştırıcı bulunuyorsa ve aynı anda aktif ise, ODBC tanıtımından Options özelliğinde TCPIP protokolü belirttikten sonra hangi ağ bağdaştırıcısından ağa ulaşacağını belirtiniz. ( örnek: -x TCPIP{MyIP=10.0.0.19} ) Eğer tüm ayarlar doğru ise bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı uygulamalarında 1498 TCP/UDP portlarına yerel ağ sistemine erişim izni vermeniz gerekecektir. Lütfen güvenlik duvarı ayarlarını yapabilecek sistem yöneticisi bilgi işlemciniz ile görüşünüz.

"Sürücü Kurulumu Yok" uyarısı alıyorum, ne yapmalıyım?

Akdata programının kurulunu yaptıktan sonra lisans kontrolünü sağlayan Hasp Lisans Yöneticisi ile bağlantı kurabilmek ve sisteme girebilmek için bilgisayarınızda doğru bir şekilde Hasp Kullanıcı sürücülerinin yüklenmiş olması gereklidir. Sunucudaki kurulum klasörü içinde Hasp\Kullanıcı\hdd32.exe uygulamasını çalıştırmalı ve sürücüleri yüklemelisiniz.

"Kullanıcı sayısını aştınız" uyarısı alıyorum, ne yapmalıyım?

Hasp Lisans Yöneticisinin görevi firmanızın satın aldığı kullanıcı sayısı kapsamında sisteme giriş izni vermesidir. Bu lisans sayısı kadar kullanıcı sistemde iken diğer bir kullanıcının giriş yapmasını engeller ve kullanıcı sayısı hakkında uyarı verir. Lütfen izleme programı ile (Aksmon32) sisteme bağlı kullanıcıları tespit ediniz, kullanım hakkı olmayan bilgisayarlardan kullanıcıları kaldırınız veya ek lisans almak için Akdatasoft Yazılıma başvurunuz.

Raporu açtığımda ekrandan çıkıyor veya çok küçük açılıyor, raporları nasıl alacağım?

Bilgisayarınızda yazıcı tanıtımı yapılmamıştır, veya bağlı olduğunuz yazıcı ağda başka bir bilgisayarda tanımlıdır ve erişime açık değildir, veya fiziki olarak kapalıdır. Raporlar açılırken sisteminizdeki varsayılan yazıcıda belirtilen kağıt boyutunda size rapor sunarak çıktı almanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle gerçekte yazıcınız olmasa bile bilgisayarınızda varsayılan olarak en az bir yazıcı tanımlamalısınız. Bağlantılar kısmında önerdiğimiz pdf yazıcı kurarak da sorununuzu çözebilirsiniz.

Akdata program ikonunu tıklıyorum fakat ekrana Giriş Sayfası gelmiyor, ne yapmalıyım?

Görev yöneticisine girdiğinizde İşlemler sekmesinde Akdata01.exe uygulamasını görüyorsanız muhtemelen güvenlik programlarınız, uygulamayı tarıyor ve çalışmasına izin vermiyordur. Öncelikle bilgisayarınızda kurulu olan anti-virüs programı veya güvenlik duvarının ayarlarını Akdata01.exe uygulamasına izin verecek şekilde programlamalısınız.

"Fatal Disk" hatası alıyorum, ne yapmalıyım?

Bilgisayarınızın sabit diskinde sorun olabilir, sistem yöneticisi bilgi işlemciniz ile görüşünüz. Eğer uzak masaüstü bağlantı uygulaması üzerinden Akdata Programı kullanıyorsanız, terminal hizmetlerinin ayarlı olduğundan, gerekli lisansların alındığından ve bağlandığınız bilgisayarda izinlerin verildiğinden emin olunuz. Tüm kontrolleri yapmanıza rağmen hatayı vermeye devam ediyorsa Hasp Kullanıcı sürücülerinin güncel olanını bağlantılarda belirttiğimiz Aladdin web sitesinden indirip kurmalısınız.

Akdata kullanıcı kurulumu nasıl yapılır?

Ağ komşuları içinde sunucunuzda bulunan kurulum \\Sunucu\Kurulum\ klasörü içinde firmanızda yüklü olan son sürüm dosyaya erişmelisiniz (Akdatastp081127 gibi) Setup’ı çift tıklayarak her aşamada ileri (next) seçeneği ile kurulumu tamamlayınız. Hasp\Kullanıcı klasörü içindeki hdd32.exe veya haspusersetup.exe uygulamaları ile hasp sürücülerini kurunuz. Odbc yerel kaynaklarda Sistem sekmesinde Ekle seçeneği ile Sybase Sql Anywhere 5.0 seçiniz. Gerekli alanları ve Options düğmesindeki değişiklikleri mevcutta kurulu olan kullanıcılara bakarak ayarlayınız. C:\Windows\Sys32\Akdata01.exe uygulamasını çalıştırarak Akdata Programına girebilirsiniz.

ODBC Ayarları nasıl yapılır?

Bilgisyaranızda Denetim Masası\Yönetimsel Araçlar\ODBC Veri kaynaklarına giriniz. Sistem DSN Sekmesine geçip Ekle düğmesine basınız. Listeden Sybase Sql Anywhere 5.0’ı seçiniz. Data Source Name= AKDATACFG, Server Name= AKDATA, Database Name= AKDATA.DB (burası firmanıza özel hazırlanan veritabanının adı yazılarak geçilmelidir), OPTIONS düğmesinde Start Command kısmında c:\windows\sys32\dbclient -x TCPIP yazarak ayarları tamamlayabiliriz.

Nasıl yedek alabilirim?

Yetkilendirme ile sisteme girerek yedek alma yetkisine sahip bir kullanıcı oluşturmalısınız. Bu kullanıcı ile sisteme girip yedekleme işlemini başlatabilir sistemi kapatmadan yedek alabilirsiniz. Parametrelerde Genel Yedek alınacak klasörü belirtmelisiniz. Ayrıca yedek alınan bilgisayarda AKDATAYDK odbc veri kaynağının bulunması şarttır. AKDATACFG ile aynı ayarlarda sadece Data Source Name olarak AKDATAYDK belirtilmiş veri kaynağı ile veritabanınızın yedeğini alabilirsiniz. Ayrıca Akdata Başlatı kapatıp tıpkı dosya kopyalar gibi Veritabanınızı ve log (*.db ve *.log) dosyasını kopyala-yapıştır ile istediğiniz yere yedekleyebilirsiniz.

Akdata'dan eposta gönderebilir miyim?

Akdata giriş ve rapor ekranlarında eposta düğmesine basarak eposta gönderebilirsiniz. Firma tanıtımında belirttiğiniz sorumluların eposta adreslerini tekrar yazmadan kolayca seçebilir, konu veya içerik kısımları için önceden sisteme yazdığınız standart açıklamaları seçebilir, rapor ve form gibi pdf dokümanlarınız ekleyebilirsiniz. Göndermek istediğiniz eposta otomatik olarak eposta istemcisinin (Outlook Express veya MS Office Outlook) içine yerleşecek ve gönderilecektir.

Reçetede grafiklerim neden çıkmıyor?

Öncelikle Akdata programında Grafik tanıtımı yapmalısınız, ayrıca bilgisayarınızda Grafik klasörü ve içinde tanımladığınız grafik dosyalarının olduğunu kontrol ediniz. ( Örnek: C:\GRAFİK ) Akdata Programına girmek için kullandığınız kısayolun özelliklerinde başlangıç yeri olarak grafik klasörünü belirtmelisiniz.

Barkod çizgileri neden oluşmuyor?

Barkod yazdırılması için kullanılan fontu bilgisayarınıza yüklemelisiniz. İndirdiğiniz fontu sürükle bırak ile c:\windows\fonts klasörüne taşımalısınız. Barkod olarak tanımlanan alanlarda fontunuz size barkod çizgilerini oluşturacaktır.

Etiketlerimde ve formlarımda şirket logomuz neden gözükmüyor?

Akdata Programında Etiket tanımına girerek logo tanımlamalısınız. Tanımladığınız logonun belirttiğiniz etiketlerde çıkması için bilgisayarınızın Akdata klasöründe imaj dosyası olarak bulunması gerekir. ( örnek C:\AKDATA\firma.bmp )

Raporun Excel çıktısını nasıl alacağım?

Oluşacak Excel dosyasının bilgisayarınıza kaydedilmesi için C:\Akdata\Rapor klasörü oluşturulmalıdır. Rapor filtre ekranındayken Excel seçeneği seçilmeli ve dosya adı verilmelidir.

Gönderdiğiniz değişiklik dosyasını ne yapacağım?

Taleplerinizin gerçekleştirilip, testlerinin tamamlanıp onaylandıktan sonra size gönderilen program parçalarını ( *.pbd ) içeren sıkıştırılmış dosyayı açınız, ve içindekileri C:\Windows\Sys32 klasörüne Akdata programınız kapalı iken kopyalamalısınız. Böylece programa tekrar girdiğinizde değişiklikler aktif olacaktır.

Cihazdan neden otomatik metre/kilogram bilgisi alamıyorum?

Öncelikle Akdata yetkilisinden cihazlardan bilgi alınması için gerekli parametrelerin açılmasını talep etmelisiniz. Bilgi aldığınız bilgisayar değiştirildi veya işletim sistemi yeniden kuruldu ise cihaz ile bilgisayarın bağlantısını tanımlayan dosyayı yüklemeyi unutmuş olabilirsiniz. C:\Akdata\Akdataini\Akdatacom.ini dosyası cihazınızın bilgisayar ile com port üzerinden (RS232) haberleşmesini tanımlayan dosyadır. Bilgi aldığınız ekrana ve cihazın modeline göre tanımlamaların yapılmış olması gereklidir.

Onaylanan Siparişlerin değiştirilmesini veya silinmesini istemiyorum, nasıl engellerim?

Akdata Sistemlerinde Onay ve Kilitleme özellikleri vardır. Yetki dahilinde siparişlere onay verebilir, sipariş, refakat kartlarını kiliteyebilir ve değiştirilmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca kullanıcı grubu veya kullanıcı bazında belirttiğiniz ekranlarda, görme, giriş yapma, değiştirme, silme yetkilerini verebilirsiniz.

Raporu çıktı almak için boyutunu her zaman ayarlamam mı gerekiyor?

Hayır, istediğiniz raporların istediğiniz boyutta açılmasınız sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey raporun numarasını ve istediğiniz boyutun yüzdesini, kağıdın duruş şeklini kaydedip, Grup yetkisi ile girip Form Bilgileri girişine kaydetmenizdir. Daha sonra rapora her girişinizde en son ayarladığınız gibi açılacaktır.

Geçen yıla ait verileri raporlayamıyorum, "Kayıt Bulunamadı" uyarısı alıyorum, ne yapmalıyım?

Filtre ekranlarında tarih alanlarını özellikle doldurmazsanız, cari yıl içinde veya parametrede belirtirseniz önceki yılı da kapsayacak şekilde rapor alabilirsiniz. Ayrıca sipariş, iş emri, stok fişleri, reçeteler, refakat kartı gibi önünde yıl numarasını taşıyan alanlara filtrelerde dikkat etmelisiniz, istediğiniz rapor aralığını kapsadığından emin olmalısınız.

Döviz kur bilgilerini her gün yazmak zorunda mıyım?

Akdata programlarında T.C. Merkez Bankasının yayınladığı kurları internet ortamından otomatik olarak alıp sisteme girebilirsiniz, her gün kur girişlerini tek tek yazmak zorunda değilsiniz, sadece web tuşuna basmanız yeterlidir.

Bazı kullanıcıların girdiğim fiyatları görmesini istemiyorum, nasıl engellerim?

Kullanıcı bazında fiyat alanlarını görüp göremeyeceğini belirtebilirsiniz. Yetki menüsünden sisteme girip seçtiğiniz kullanıcıların siparişte veya stok fişlerinde fiyat görme yetkisini hayır yapınız.

Yetkisi olmayanların stoklara giriş yapmamasını nasıl sağlarım?

Kullanıcı bazında depo/ambar yetkilendirmesi yapabilirsiniz. Yetkilendirme ekranından kullanıcılar için sadece hangi depolarda işlem yapabileceklerini belirtmeniz, genel olarak stok işlem yetkisi olmasına rağmen, yetkisi olmayan diğer depolarda işlem yapmasını engelleyecektir.

Kod tanıtımını nasıl yapmalıyım?

Tüm sistem kurulumlarında en çok dikkat edilen hususlardan birisi kod tanıtımlarıdır. Kodlamada yapılan hatalar, daha sonra sistemden alınacak verimi düşürebilir, aynı ürün için birden fazla kod oluşturulmasına neden olabilir. Bu amaçla Akdata Yazılımlarında otomatik kodlama sistemi yapılandırılmıştır. Sistem sizin belirttiğiniz üst tanımlamalara göre kodu kendisi oluşturmaktadır. Böylece aynı karakteristikte olan ürünler için birden fazla kodlama yapmazsınız. Kuruluş aşamasında sizlere örnek kodlamalar ve yapıları hakkında destek verilip sistemi çok hızlı aktif duruma getirmenizi sağlamaktayız.

Taleplerimi size nasıl ileteceğim?

Servis ve destek anlaşması kapsamında siz müşterilerimize internet ortamında uzak erişim ile, eposta ile (destek@akdata.com), telefon görüşmesi ile, yerinde servis ile hizmet vermekteyiz. Taleplerinizi bu anlaşma kapsamında değerlendirebilmeniz için bize yazılı olarak faks çekilmesi veya eposta gönderilmesi gereklidir. Ayrıca form veya benzeri dökümlerde yapılmasını istediğiniz değişiklikleri mevcut form üzerinde çizerek göndermeniz çalışma süresini kısaltacak, ayrıca yanlış düzenlemeyi de engelleyecektir.

Lisans Hakları ve Kopya Yazılım kullanımı hakkında!

Üzülerek belirtiriz ki AKDATA Üretim Programı’nın firmamız tarafından herhangi bir yetki veya izin verilmemesine rağmen kopyasının oluşturulduğu, programa farklı isim vererek, önyüzlerinde ve uygulama üzerinde bazı değişiklikler yapılarak satılmaya çalışıldığı ve lisans hakkı olmadan kullanıldığı saptanmıştır. Başka herhangi bir kişi ya da kuruluşa kurulum, satış, eğitim ve destek yetkisi verilmemiştir. Kopya veya lisanssız program satan tüzel kişi veya kuruluş kadar o programı kullanan kuruluşların da sorumluluğunun olduğu unutulmamalıdır. Konu ile ilgili yasal takip firmamız tarafından başlatılmıştır. Bu konuda duyarlı olmanızı, AKDATASOFT Yazılım ve Bilgisayar San. ve Tic. Ltd. Şirketi dışında AKDATA programları ile ilgili size gelen teklifleri Yasal İşlem başlatabilmemiz için bize bildirmenizi rica ederiz. İlginize ve hassasiyetinize teşekkür ederiz.

KOPYA YAZILIM ve LİSANSSIZ YAZILIM KULLANIMINA DİKKAT!

Dünyada bilgi çağının tamamlanmasına rağmen ülkemizde bilginin önemi yeni anlaşılmaya başlanmış ve bilgi(sayar) kullanımı gelişmenin ön şartı olmuştur. Bilginin etkin kullanımı; bilişim sektörünün hazırladığı bilgisayar yazılımları ile işlenerek, analiz edilerek ve sonuçları değerlendirilerek sağlanmaktadır. Bu noktada yerli/yerel yazılım, kullanıcının ihtiyaçlarını en iyi bilen; soru, sorun ve değişimlere en hızlı cevap verebilen; aynı anlayış ile hareket edebilen; gelirleri-giderleri ile ülke ekonomisine katkıda bulunan, ülke dışına döviz çıkışını engelleyen özellikleri ile hayati bir konumdadır. Dolayısıyla yerli yazılım kullanımda öncelikli tercih sebebi olmalı ve daha gelişmiş yazılımlar kullanabilmek ve üretebilmek için korsan yazılıma izin verilmemelidir.

Korsan yazılım kullanımı sadece yazılımı geliştiren firmaya zarar vermekle kalmayıp, yazılımı kullanan tüm işletmelere ve Türk Yazılım Endüstrisine de büyük zarar vermektedir. Özellikle yazılım sektöründe ki kısıtlı imkanlar, yüksek personel ve geliştirme giderleri, dış ülke yazılımlarının haksız rekabeti, yetersiz kullanım ve maalesef kendi sektörümüzün yarattığı yanlış intibalar ve tamamlanmamış uygulamaları sonucunda yeni projeler geliştirmek ve bu projelerin uygulamasını gerçekleştirmek için çok fazla çaba ve emek sarf edilmesi gerekmektedir. Korsan yazılım ise bu emeği çalmaktır…

Bilgisayar yazılımları, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası tarafından korunmaktadır. Yazılım ürünlerini yetki dışında çoğaltmak ve izinsiz kullanmak telif hakkı ihlali ve suç sayılmaktadır. Kısmi lisans kullanımı bu ihlalin en çok karşılaşılan şeklidir. Yazılımlar belli bir kullanıcı sayısına göre ücretlendirilmekte ve lisans verilmektedir. Bu sayının arttırılması sadece yazılımı üreten firma ile anlaşarak gerekirse ek kullanıcı ücreti ödenerek sağlanabilir. Yapılan sözleşmeler dahilinde yazılımı üreten firma her türlü yasal başvuruyu yapma hakkına sahiptir.

Merhaba!

Not readable? Change text. captcha txt